Pakiet wsparcia dla radomskich przedsiębiorców

Umorzenie płatności lokalnych podatków i czynszów – to podstawa skierowanego do radomskich przedsiębiorców pakietu „Bezpieczne miejsca pracy”. – Zgodnie z zapowiedzią przygotowaliśmy rozwiązania, które mają pomóc radomskim firmom przetrwać ten trudny dla nich czas i uchronić istniejące miejsca pracy. Oczywiście nasze propozycje mogą odnosić się wyłącznie do takich obszarów, które pozostają w kompetencjach samorządu. Na pewno większe pole do działania ma tu rząd, ale my jako samorząd, w miarę naszych możliwości, chcemy tworzyć warunki, które pozwolą zminimalizować negatywne skutki epidemii – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Procedura ubiegania się o pomoc będzie maksymalnie uproszona i odbywała się na indywidualny wniosek przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z epidemią koronawirusa.  Wsparcie podatników ma charakter pomocy publicznej (de minimis). – Chcemy żeby nasze działania ułatwiły funkcjonowanie firm w tym bardzo trudnym czasie. To na czym się skupiamy to podatek od nieruchomości i czynsz najmu za lokale, które są w zasobie gminy – podkreśla Katarzyna Kalinowska, zastępca prezydenta Radomia.

Pakiet wsparcia dla przedsiębiorców obejmuje:

1. Umorzenie podatku od nieruchomości i środków transportu na indywidualny wniosek przedsiębiorcy.

– Umorzenie podatku (wyłącznie za 2020 rok) – dla podatników, posiadających zaległości podatkowe wobec gminy za 2020 rok

2. Odroczenie/umorzenie płatności czynszu najmu lokali, w których gmina jest właścicielem:

 – Odroczenie płatności czynszu na okres 3 miesięcy

 – Umorzenie czynszu najmu lokalu

3. Odroczenie płatności za wodę

Na stronie Urzędu Miejskiego powstała specjalna baza sklepów, oferujących dowóz zakupów do klientów oraz lokali gastronomicznych, które proponują zarówno dowóz, jak i możliwość odbioru osobistego zamówionych dań. Magistrat w dalszym ciągu przyjmuje zgłoszenia sklepów, barów i restauracji, które oferują dowóz zakupów i dań. Plakaty odsyłające do tej listy pojawią się w autobusach komunikacji miejskiej.

Wszelkie informacje można uzyskać w Biurze Obsługi Radomskiej Strefy Gospodarczej pod numerami telefonów (48) 36 20 866 oraz (48) 36 20 358.

Wzory wniosków: